Calibri je mrtev, ať žije Aptos

Calibri dlouhá léta kraloval pozici výchozího fontu v aplikacích z balíku Microsoft Office. Z této pozice byl ale před nedávnem sesazen a nahradil ho Aptos.

Calibri zahájilo svou kariéru výchozího fontu s příchodem balíku Office 2007, kdy ve Wordu nahradilo dosavadního vládce Times New Roman a v ostatních aplikacích font Ariel. Toto výsostné postavení si drželo prakticky 17 let, což je úctyhodná doba. Ale všechno pěkné jednou končí, a tak se ponachýlila i éra Calibri.
To, že fontu Calibri zvoní hrana jsme už nějaký ten pátek věděli. O informaci, že se za něj hledá náhrada nám Microsoft oznámil již v roce 2021 a již loni v červenci nám začal náhradu, v podobě Aptosu, tlačit mezi své uživatele. Definitivní konec kralování Calibri ale přišel teprve nedávno a od konce ledna již je Aptos výchozí pro všechny aktuální verze MS Office.
Nejedná se ale o jedinou novinku, kterou nám Microsoft dodal. Spolu s Aptosem nám dodal i další 4 fonty – Tenorite, Skeena, Seaford a Grandview. Kromě toho se taktéž změnily předvytvořená barevná schémata a předchystané styly textu. To vše v rámci komplexní designové obrody aplikací MS Office, kterou nedávno Microsoft zahájil.
Za Aptosem stojí známý americký typografický designér Steve Mattenson, který stojí za nespočtem dalších známých fontů jako je Open Sans, Open Serif nebo Droid. Aptos navíc není jeho prvním fontem, který pro Microsoft zpracoval. Již dříve pro něj zpracoval font Segoe, který Microsoft využívá na svých webových stránkách a na svých propagačních materiálech a logách svých produktů. Upravenou verzi Segoe UI pak používá pro textování uživatelských rozhraní ve Windows.

Nenechte si tento článek jenom pro sebe!

Podívejte se na nejnovější články

Připomínka? Sem s ní!

Máte návrh na vylepšení, text není aktuální, nebo nám v textu zůstala nějaká pravopisná chybička? Upozrněte nás na ni. Můžete k tomu použít fromulář níže, nebo pomocí e-mailu [email protected].

Děkujeme
Odesláním kontaktního tohoto formuláře berete na vědomí a souhlasíte se zpracováním osobních údajů ve formuláři uvedených.

Tyto údaje buou využijeme pouze k další komunikaci s vámi.

Formulář není v současné době z legislativních důvodů možné odeslat.

Víc toho tady zatím není

Ale nezoufejte, nový obsah vychází každou sobotu, tak se nezapomeŇte vrátit.