Jak vložit výsečový graf do Excelu

Koláčový graf, často nazývaný jako graf výsečový nebo kruhový, je skvělým způsobem, jak můžete prezentovat výsledky své práce. V našem návodu vám ukážeme, jak ho můžete snadno vytvořit v Microsoft Office Excel a poradíme pár tipů, kdy je vhodné ho použít.

Koláčový graf, často nazývaný jako graf výsečový nebo kruhový, je skvělým způsobem, jak můžete prezentovat výsledky své práce. V našem návodu vám ukážeme, jak ho můžete snadno vytvořit v Microsoft Office Excel a poradíme pár tipů, kdy je vhodné ho použít.

Jak vzešel výsečový graf z obyčejných dat?

Koláčový graf můžeme v Excelu vytvořit doslova za pár sekund. Stačí nám k tomu jenom tabulka s daty a již mnohokrát omílaný MS Excel.
Tabulka jednoduše označíme. Označení provedeme kliknutím do jednoho rohu tabulky a přetažením myši, za stálého držení levého tlačítka, do rohu protějšího.
Nyní stačí přejít na kartu vložení a na ní vyhledat položku vložit výsečový graf, nebo prstencový graf. Jak vidíte, Excel má v zásobě více druhů výsečových grafů, pro jednoduchost si zvolíme ale ten základní, první.
Klikněte a graf máte vytvořený.

Jak upravit koláčový graf k obrazu svému?

Pokud se vám graf tak, jak ho Excel vytvořil nelíbí, máte spoustu možností, jak si koláčový graf můžete upravit k obrazu svému.

Změna stylu grafu

Nelíbí se vám, jak vám Excel graf vytvořil? Nevadí, určitě si vyberete z nabídky dalších stylů, které vám Excel nabízí na záložce Návrh grafu.
Zde si v záložce styl grafu můžete vybrat takový, který se vám bude zamlouvat nejvíce.
Nelibí se vám barevné schéma? Můžete se podívat do záložky Změnit barvy.

Legenda o legendě

Pokud jste označili celou tabulku včetně popisků, legendy, Excel do grafu legendu vložil za Vás. Pokud vám excel legendu nezobrazuje, můžete si ji nechat zobrazit velmi snadným způsobem.
Klikněte do oblasti grafu.
Klikněte na tlačítko s ikonou + a zaškrtněte položku legenda. Excel vám do vašeho výsečového grafu vloží i legendu.

Dejte svému grafu chytlavý nadpis

Excel do grafu vkládá jako titulek název sloupce, ze které si vzal data. Pokud se vám nelíbí, jak excel váš graf pojmenoval, nikdo vám nebrání graf přejmenovat.
Klikněte si do oblasti titulku
Po té trojklikem označte celý text v titulku a graf přejmenujte dle vašeho uvážení

Popisky dat? Žádný problém!

Chcete, aby u každé výseče vašeho grafu byla napsána hodnota, kterou představuje? Žádný problém. Opět klikněte do oblasti grafu.
Opět klikněte a tlačítko + a vyberte položko Popisky dat.
Excel je umístí zhruba do středu výseče. Pokud s takovým výsledkem nejste spokojeni, klikněte na jeden z popisků. V pravé části obrazovky se zobrazí nabídka Formát popisků dat, kde si můžete barvu, umístění apod. nastavit dle vašeho uvážení.

Pár příkladů, kdy výsečový graf můžeme použít

1.     Poddíl jednotlivých měsíců na celkových ročních tržbách
2.     Poddíl firmem na trhu
3.     Výsledky voleb
Jednoduše řečeno – koláčový graf se skvěle hodí vždy, když chcete prezentovat poddíl jednotlivých složek (výseče v grafu) na celku (celý graf).
Teď již víte vše potřebné k tomu, abyste se do tvorby výsečových grafů mohli pustit na plno. 

Nenechte si tento článek jenom pro sebe!

Podívejte se na nejnovější články

Připomínka? Sem s ní!

Máte návrh na vylepšení, text není aktuální, nebo nám v textu zůstala nějaká pravopisná chybička? Upozrněte nás na ni. Můžete k tomu použít fromulář níže, nebo pomocí e-mailu [email protected].

Děkujeme
Odesláním kontaktního tohoto formuláře berete na vědomí a souhlasíte se zpracováním osobních údajů ve formuláři uvedených.

Tyto údaje buou využijeme pouze k další komunikaci s vámi.

Formulář není v současné době z legislativních důvodů možné odeslat.

Víc toho tady zatím není

Ale nezoufejte, nový obsah vychází každou sobotu, tak se nezapomeŇte vrátit.